Krystyna Lemanowicz „Z miłością ku światłu. Stowarzyszenie Hospicjum. Piła 1994-2007”

Z miloscia ku swiatluWspółpraca autorska – Zuzanna Przeworska

Zdjęcia Krystyna Lemanowicz

Wydanie I, Piła 2007

Format B 5, oprawa miękka, papier kredowy, kolor, s. 264

ISBN 978-83-60245-13-2

Cena detaliczna 25

Z miłością ku światłu” Krystyny Lemanowicz jest sfabularyzowanym zapisem trzynastoletniej działalności Stowarzyszenia Hospicjum Piła. To książka niezwykła, w której jak w albumie utrwalone zostały spotkania, rozmowy, wzruszenia, które już nie wrócą – chwile podniosłe, a czasem, ulotne, z życia chorych i wolontariuszy Hospicjum.

Ta przejmująca książka skłania do refleksji nad własnym życiem, wywołując potrzebę otwarcia się na drugie człowieka.

Stad tytuł tej książki – „Z miłością ku światłu”. To światło można odnaleźć w każdym z nas.

„Żona właściciela zakładu pogrzebowego zemdlała. Powstało zamieszanie. Czas jakiś potrwało, zanim doszła do siebie. Wtedy właściciel przyznał, że ciało Piotra włożył do worka. Nie ubrał go w żaden garnitur, buty, nie umył ciała. Po prostu niczego nie zrobił. Ale pieniądze za wszystko skasował. Oboje błagali, żeby sprawą tą się nie zajmować. Argumentowali, że człowiek ten był nędzarzem i nie jest to takie ważne, jak został pochowany!!! Zasłaniali się niepełnosprawnym dzieckiem, słabymi dochodami w zakładzie.

Nie przyjęłam do wiadomości wykrętów. Nie jest hańbą być ubogim, czy nawet nędzarzem. Hańbą jest być nędznikiem. Dałam do zrozumienia, że usprawiedliwianie podłych czynów jest nie do przyjęcia i oczekuję jakichś działań ekspiacyjnych. Zasugerowałam, że pewnym symbolicznym odkupieniem byłoby postawienie zmarłemu nagrobka. Jeśli już bez garnituru i butów, to choć z godnym pomnikiem niech spoczywa w pokoju” (fragment książki „Z miłością ku światłu” Krystyny Lemanowicz .