Barbara Dubikajtis – „Jak zostałam torunianką – Wspomnienia z 1 poł. XX wieku”

 

Literacki dokument czasu, czyli „Jak zostałam torunianką” Barbary Dubikajtis

 

Do czytelników trafia właśnie błyskotliwa, napisana z dużym polotem książka Barbary Dubikajtis „Jak zostałam torunianką – Wspomnienia z 1 poł. XX wieku”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Media Zet.

To książka niezwykła i wyjątkowa. Z wielu powodów. Jest to bowiem niejako saga rodu Podlaszewskich  i Przyłuskich – krewnych autorki na tle życia społeczno – gospodarczego i politycznego Polski sprzed I wojny światowej, w okresie międzywojennym, podczas II wojny światowej i krótko po wojnie – do 1951 roku. Ta publikacja to wręcz bezcenny zbiór informacji, zdarzeń, obrazków obyczajowych i różnych opowieści, w tym anegdotycznych, odtwarzających tamte lata z dużą wnikliwością, dociekliwością i talentem narracyjnym.

        

„Te niekiedy bardzo osobiste wspomnienia rodzinne – wyjaśnia w tekście „Kilka słów o autorce” Jerzy Dubikajtis , syn autorki – splatają się z opisem różnych społeczno -politycznych wydarzeń i zjawisk z tamtych czasów. Dotyczą one m.in. schyłku ziemiańskiego stylu życia, przeobrażeń pozaborowego społeczeństwa, kryzysu ekonomicznego, terroru okupacyjnego, powojennej biedy, walk frontowych, jak również odbudowy kraju, niebezpieczeństw czasu powojennego i początków systemu totalitarnego”.

Barbara Dubikajtis, z domu Podlaszewska, prawnik z wykształcenia, która ze swym już śp. mężem Lechem Dubikajtisem, znanym matematykiem, zwiedziła kawał świata – jak się okazuje, zaczęła opisywać historię swojej pomorsko-wielkopolskiej rodziny oraz pierwsze lata swego życia w Toruniu  (1929-1951) już przeszło dwadzieścia lat temu, na początku lat dwutysięcznych. Na szczęście dla czytelników Wspomnienia te nie pozostały w szufladzie, choć pierwotnie miały być przeznaczone tylko i wyłącznie dla najbliższej rodziny autorki, a przede wszystkim dla najmłodszego wówczas pokolenia jej wnuków. W 2023 roku o Wspomnienia te upomniał się syn autorki, Jerzy Dubikajtis, który autorkę nie tylko zainspirował do uzupełnienia Wspomnień, także wzbogacił je o informacje pochodzące z późniejszych źródeł oraz dodatkowe, bardzo szczegółowe i ciekawe przypisy, po czym sam przygotował materiały, w tym zdjęcia rodzinne i dokumentalne do druku. I zrobił to z dużą klasą i znajomością sztuki edytorskiej.

„Książka „Jak zostałam torunianką – Wspomnienia z 1 poł. XX wieku” Barbary Dubikajtis to książka, która czyta się z dużym zainteresowaniem, jej lektura wciąga, zachęca i zaskakuje wielością opisów, szczegółów i detali. Imponujący to literacki dokument czasu.

„Wspomnienia p. Dubikajtis można polecić każdemu interesującemu się przeszłością Torunia. Coś, co się czyta tak lekko, jednocześnie nabywając wartościowej wiedzy, nie zdarza się w tego typu literaturze często” – pisze we „Wstępie” do książki Jerzy Łukaszewski, badacz historii ziemi pomorskiej.

Poniżej prezentujemy wybrane strony książki:

     

    

Książkę tę polecam  wszystkim, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę o tamtych latach.  Jest to bowiem kawał ciekawej historii w innym niż podręcznikowym wydaniu. Po prostu chce się czytać „Jak zostałam torunianką” Barbary Dubikajtis.

Zapraszam. Naprawdę warto!

 

 

Informacja o książce 

 

Copyright by Barbara Dubikajtis

Copyright by Jerzy Dubikajtis

Wszystkie prawa zastrzeżone.

 

Książkę przygotował do publikacji:

Jerzy Dubikajtis 

 

Redakcja

Zuzanna Przeworska

 

Zdjęcia – z archiwum rodzinnego Barbary Dubikajtis

Zdjęcie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

pochodzi z Internetu: https://frelichowski.com

 

Str. 248,  oprawa twarda

 

Wydanie I

Piła, 2024

 

Wydawca

Wydawnictwo Media Zet Zuzanna Przeworska

64–920 Piła, ul. Salezjańska 11/8, tel.668 000 335

 

e-mail: mediazet@wp.pl

www.wydawnictwomediazet.pl

Opracowanie graficzne

Oficyna Reklamowo-Edytorska DRACO-ART Piła

Renata Drozd

 

Druk

Drukarnia TOTEM Inowrocław

 

ISBN 978-83-66635-24-1

——————————–

Zamówienie

 

Książkę „Jak zostałam torunianką – Wspomnienia z 1 poł. XX wieku” Barbary Dubikajtis

można zamówić u wydawcy:  wysyłka pocztą –

cena za 1 egz. – 35  zł +20 zł  koszty przesyłki. Można tę kwotę  – 55  zł wpłacić
na konto wydawnictwa – proszę podać dokładny adres:

Wydawnictwo Media Zet Zuzanna Przeworska

ul. Salezjańska   11/8, 64-920 Piła

NIP 764-156-24-68

Konto – Bank Pekao S.A.  II O. w Pile

nr 19 1240 1705 1111 0011 1964 8646

Książkę wyślemy po wpłacie na konto

tel. 668 000 335