Andrzej Jan Rubik „Pilskim PKS-em przez północną Wielkopolskę – czyli kot na gigancie

Udany debiut książkowy poety  Andrzeja Jana Rubika z Piły!

KOT - OKLADKA

 

„Pilskim PKS-em przez północną Wielkopolskę puttygen , czyli kot na gigancie” – to piękna książka, pełna dowcipu, wręcz iskrząca się humorem, ze świetną akcją, napisana z biglem i prawdziwym pisarskim pazurem.

Bohaterem są niesamowite  koty: te z tytułami doktorów nauk, kot wykładowca, koty zalotne, kot – reżyser, kotka z różowym szaliczkiem, etc. które wyruszają na pełną przygód wycieczkę z okazji dwóch jubileuszy: …60-lecia Przedsiębiorstwa PKS i 15-lecia PKS spółka z o.o. w Pile.

Oto jak można barwnie połączyć pasję pisania z ważnym jubileuszem! Czyta się tę książeczkę  jednym tchem!

Autorowi gratulujemy udanego debiutu.

 

 A oto początkowy fragment tej książki: 

 

Niespodziewany początek

Słoneczny żar spływał po czarnobiałej sierści domowego tygrysa i rozlewał się na rozgrzanym asfalcie. Godziny szczytu i temperatura powietrza podnosiły adrenalinę we krwi, a dziki zew natury zabłysnął szelmowsko w oczach Kitka. „Teraz, albo nigdy!” – pomyślał łowca myszy, a mięśnie łapek napięły się gotowe do skoku. Wielomiesięczny plan ucieczki z domowego zakątka przekształcał się z chmurzastej myśli w szarą rzeczywistość.

Podmuch letniego wiatru dodawał mu sił i animuszu. Nozdrza instynktu wyczuwały zapach niesamowitej przygody i feromonów młodej kocicy. Przez umysł błysnęło jeszcze wspomnienie czochranego brzuszka na fotelu, ale decyzja zapadła. Kariera kociego Cassanovy i łamacza serc stała przed nim otworem. To zadecydowało o desperackim kroku młodego kota.

Podniósł wzrok, spostrzegłszy malutką, białą chmurkę, zamruczał: „Niebiosa, dopomóżcie!!!”. Zaciągnął w płuca powietrze zmieszane z oparami spalin przejeżdżającego autosanu. „Pal licho domowników, Mruczka czeka!” – pomyślał, zawinął ogon i pomknął kocim kłusem przez ulicę w stronę pekaesowego Wszechświata…

 

 

————————————————————-

Wydanie I , Piła 2016

Redakcja, opracowanie  Zuzanna Przeworska

 

Konsultacja utworu:

Ryszard Michałek – prezes Zarządu PKS Spółka z o.o w Pile

Anna Chmura – kierownik Działu Przewozów Pasażerskich

Zdjęcia

Archiwum PKS Spółka z o.o w Pile

 

ISBN 978- 83-60245-65-1

Str. 68, kolorowe ilustracje

Cena – 15 zł

Książkę  można kupić w sieci  księgarń  „MJL” Lus w Pile, a także zamawiając tu  w Internecie.

 

Wydano na zlecenie

PKS Spółka z o.o w Pile

64-920 Piła, ul. Przemysłowa 23

tel. centrala: 67/211 03 00,  sekretariat 67/ 211 03 10

fax 67/211 03 20

e-mail: sekretariat@pkspila.plwww.pkspila.pl  f

  

XIII Ogólnopolski Konkurs Literacki imienia Agnieszki Bartol „Ja i mój świat”

 afisz13 Konkursafisz1_poprawiony

13 afisz13 Konkurs

afisz1_poprawionyafisz1_poprawionyafisz1_poprawiony

XIII Ogólnopolski Konkurs Literacki

im. Agnieszki Bartol „Ja i mój świat”

 

Czy jesteś już poetą? A może lubisz pisać opowiadania? Masz dużo do powiedzenia? Sprawdź się!

Ten konkurs jest dla ciebie. Nie musisz już pisać do szuflady.

Weź udział w XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim imienia Agnieszki Bartol „Ja i mój świat” Vigilix contact , nad którym  patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Piły Piotr Głowski, Starosta Pilski Eligiusz Komarowski i Burmistrz Miasta i Gminy Wronki Mirosław Wieczór.

 

Kim była patronka tego wyjątkowego Konkursu, który ma już swoją długoletnią historię i dorobek literacki? Była to wybitnie utalentowana literacko Agnieszka Bartol z Wronek, zmarła w wieku 12 lat w 1990 roku. Jej niezwykłą twórczość zebraliśmy w pośmiertnym wydaniu książki „Agnieszko wróć!” (trzy wydania)), a następnie w blisko 500–stronicowej książce „Powrót Agnieszki” – obok utworów laureatów kolejnych edycji konkursu literackiego jej imienia –  i w kolejnych pokonkursowych wydawnictwach.

 

Organizatorzy Konkursu: Fundacja Literacka imienia Agnieszki Bartol wspólnie z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile oraz Towarzystwem Miłośników Miasta Piły – adresują XIII Konkurs do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju.

Hasłem konkursu jest „Ja i mój świat”. Tym światem może być dom rodzinny, szkoła, przyjaciele, twoja dziewczyna, twój chłopak, a nawet kosmos. Daj upust swej wyobraźni. Czekamy na utwory szczere, przejmujące, refleksyjne i koniecznie własne. Pisz o tym, co Cię cieszy lub niepokoi, ciekawi i zastanawia. Odsłoń siebie i świat swoich bohaterów. Wyobraźnia nie ma granic.

 

Prace konkursowe: 3-5 wierszy lub miniaturkę literacką albo prozę poetycką o objętości do 2000 znaków (1 strona) – można zgłosić do konkursu zarówno wiersze jak i prozę – należy nadesłać do 30 maja 2016 roku. Utwory, nigdzie przedtem nie nagradzane i nie publikowane, podpisz swoim imieniem i nazwiskiem, podaj też swój wiek, adres prywatny, e-mail, telefon i nazwę szkoły i wyślij w trzech egzemplarzach pod adresem:

Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol, ul. Kwiatowa 2, 64-92 Piła, tel. 67/213 24 92.

 

Uroczyste podsumowanie konkursu, połączone z koncertem literacko-muzycznym, odbędzie się w piątek 23 września 2016 r. o godz. 12 w sali kameralnej Regionalnego Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile.

Na laureatów czekają „złote pióra”, jednorazowe stypendia artystyczne i nagrody rzeczowe, o łącznej wysokości 5.000 zł. Zostaną przyznane nagrody specjalne: nagroda za indywidualność twórczą, ufundowana przez Burmistrza Miasta i Gminy Wronki Mirosława Wieczora; nagroda im. Danuty Bartol – mamy patronki Konkursu, ufundowana przez Leszka Bartola, ojca Agnieszki; nagroda „Pióro Czarnego Kruka”, ufundowana przez tygodnik „Wroniecki Bazar” Grażyny Kaźmierczak. O podziale nagród zdecyduje jury.

Najlepsze utwory, podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu, zostaną opublikowane w książce pt. „Agnieszka” i Pegaz”.

 Projekt współfinansowany przez:

* Samorząd Województwa Wielkopolskiego

* Gminę Piła

* Starostwo Powiatowe w Pile

* Gminę Wronki.
Patronat medialny nad konkursem objęli: „Tygodnik Pilski”, „Tygodnik Nowy”, „NaGłos”, tygodnik i portal „Wroniecki Bazar”.

Informacje o Agnieszce Bartol, regulamin XIII Konkursu:

www.wydawnictwomediazet.pl

www.biblioteka.pila.pl

www.tmmp.pila.pl

www.wokwronki.pl

facebook

 

 

Szczegółowy regulamin XIII Konkursu z informacją o Fundacji i patronce Konkursu – w załączeniu.
Zapraszamy,
Zuzanna Przeworska

           prezes Zarządu Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol

 

 

 

REGULAMIN

 

 

XIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

imienia Agnieszki Bartol

dla dzieci i młodzieży „Ja i mój świat”

Piła 2016

 

 

 

Patronat Honorowy:

 

 Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak 

 Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski 

 Starosta Pilski Eligiusz Komarowski

Burmistrz Miasta i Gminy Wronki Mirosław Wieczór 

 

1.

Konkurs ogłasza Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol wspólnie z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile oraz Towarzystwem Miłośników Miasta Piły.

2.

Nasz konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

3.

Być może masz talent literacki. Spróbuj! My Ci pomożemy zabłysnąć.

4.

W czym możesz spróbować swoich sił?

Zgłoś do konkursu 3 – 5 wierszy lub miniaturkę literacką albo prozę poetycką o objętości do 2000 znaków (1 strona). Jeśli zechcesz, możesz nadesłać zarówno wiersze jak i prozę.

5.

Hasłem konkursu jest „Ja i mój świat”. Tym światem może być dom rodzinny, szkoła, przyjaciele i koledzy, twoja dziewczyna lub twój chłopak, a nawet…  kosmos. Daj upust swojej wyobraźni! 

6.

Napisany utwór (utwory) podpisz imieniem i nazwiskiem, podaj też swój wiek, adres prywatny, telefon, e-mail, nazwę szkoły.

7.

Utwory konkursowe, nigdzie dotąd nie nagradzane i nie publikowane, napisane w trzech egzemplarzach, wyślij pod adresem: Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol, ul. Kwiatowa 2,  64 – 920 Piła, tel. (067) 213 – 24 – 92.

Napisz na kopercie: XIII Konkurs Literacki im. A. Bartol.

Zrób to w terminie do 30 maja  2016 roku.

8.

Jury oceni nadesłane utwory w dwóch grupach wieku autorów: do 15 lat i powyżej 15 lat.

9.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się w piątek 23 września 2016 roku, o godz. 12 w Regionalnym Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile. Uroczystości towarzyszyć będzie koncert literacko-muzyczny i warsztaty literackie.

10.

Czym chcemy wynagrodzić Twój talent i pracę?

Na laureatów czekają „złote pióra”, jednorazowe stypendia artystyczne i nagrody rzeczowe, o łącznej wysokości 5.000 zł. Zostaną przyznane nagrody specjalne: nagroda za indywidualność twórczą – ufundowana przez Burmistrza Miasta i Gminy Wronki Mirosława Wieczora; nagroda im. Danuty Bartol, mamy patronki Konkursu – ufundowana przez Leszka Bartola z Wronek, ojca Agnieszki; nagroda „Pióro Czarnego Kruka”, ufundowana przez tygodnik „Wroniecki Bazar” Grażyny Kaźmierczak z Wronek.

O podziale nagród zdecyduje jury.

11.

Zgłoszenie utworu do konkursu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych autora w celach związanych z niniejszym konkursem. Wszystkie prace, które wpłyną na konkurs, staną się własnością Fundacji Literackiej im. A. Bartol w Pile. Nie będziemy ich zwracać. Zachowaj więc sobie ich kopie. Najlepsze utwory wydamy w książce „Agnieszka i Pegaz”, bez zgody autorów i honorarium autorskiego.

 

Przedsięwzięcie współfinansowane przez:

 

*  Samorząd Województwa Wielkopolskiego 

*  Gminę Piła

* Starostwo Powiatowe w Pile

*  Gminę Wronki

 

 

Realizatorzy XIII Konkursu

   

Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol

ul. Kwiatowa 2, 64-920 Piła, tel. 067/213-24-92

tel. 67 213 24 92, 668 000 335

www.wydawnictwomediazet.pl

www.facebook.com/Fundacja-Literacka-im-Agnieszki-Bartol-w-Pile   

e-mail: mediazert@wp.pl   fundacja_agnieszki@wp.pl

Konto: PKO BP Oddział Piła nr 84 1020 3844 0000 1802 0006 6035

 

 

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

im. Pantaleona Szumana

ul. Buczka 14, 64-920 Piła, tel. 067/351-79-03

www. biblioteka.pila.pl, e-mail: pimbp@biblioteka.pila.pl

 

Towarzystwo Miłośników Miasta Piły

ul. Bohaterów Stalingradu 7,  64-920 Piła,

tel. 67 349 24 22,  604 960 561

www. tmmp.pila.pl, e-mail: tmmp@tmmp.pila.pl

 

 

Sponsorzy:

  • Miasto i Gmina Wronki
  • Philips Lighting Poland sp. z o.o
  • AFE „Pentap” w Pile,
  • Studio Architektury „Kontur” Światopełk – Mirscy  w Pile
  • Wiesława Kamińska z Piły
  • Leszek Bartol z Wronek
  • Grażyna Kaźmierczak i Tygodnik „Wroniecki Bazar” we Wronkach
  • Wroniecki Ośrodek Kultury we Wronkach
  • Dom Księgarski „MJL” Maria Lus, Jan Lus w Pile
  • Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile
 
Patronat medialny nad konkursem objęli:
 
* Redakcja „Tygodnika Pilskiego”
* Redakcja „Tygodnika Nowego”  
* Redakcja „NaGłos”.         
* Tygodnik „Wroniecki Bazar” we Wronkach

 

 

Informacje o Agnieszce Bartol, regulamin XIII Konkursu:

 

www.wydawnictwomediazet.pl

www.biblioteka.pila.pl

www.tmmp.pila.pl

www.wokwronki.pl

facebook

 

 

O Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol

 

JESTEŚMY Z WAMI JUŻ OD 25 LAT                

Przygoda z Agnieszką

Lata mijają, a przygoda z Agnieszką trwa, nabiera jeszcze większego blasku.

Już ponad dwadzieścia pięć lat jesteśmy z Wami – młodymi twórcami słowa…

Agnieszka Bartol z Wronek zgasła jak gwiazdka na niebie w 1990 roku, w wieku 12 lat. Marzyła, żeby być pisarzem. Nie wiedziała o tym, że już nim jest! Pozostawiła po sobie literacki testament – kilkadziesiąt brulionów zapisanych wierszami, opowiadaniami, bajkami… Opublikowaliśmy te utwory w książce pt. „Agnieszko wróć”, kilka miesięcy po jej śmierci. Pierwszy, pięciotysięczny nakład tej książki, rozszedł się w mgnieniu oka. Wznowiliśmy ją w nakładzie dwukrotnie większym.

Niezwykła atmosfera towarzysząca tej przygodzie była dla nas prawdziwym wyzwaniem. Niedługo potem w kilkuosobowym gronie ludzi, którzy pomogli nam wydać książkę, powołaliśmy Fundację Literacką im. Agnieszki Bartol o zasięgu ogólnopolskim.

Ta decyzja sprzed 25. laty obroniła się sama. Wspólnie z ówczesną Wojewódzką, obecnie Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Pile, a  w ostatnich latach także z Towarzystwem Miłośników Miasta Piły – zorganizowaliśmy dwanaście edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego im. Agnieszki Bartol pod hasłem „Ja i mój świat”. Wzięły w nich udział tysiące dzieci i młodzieży z całej Polski. Dotychczasowy plon Konkursu, wznawianego co dwa lata, to ponad 110 tysięcy utworów wierszem i prozą!

Nasze jubileusze obfitowały w doniosłe wydarzenia. Z okazji dziesięciolecia Fundacji, w 2000 r., wydaliśmy okazałą książkę „Powrót Agnieszki” z utworami Agnieszki Bartol i laureatów pięciu konkursów jej imienia. Na nasz dorobek wydawniczy składa się także kilka edycji „Kalendarzyka Młodego Twórcy” i książki: „Śpiewajmy z Agnieszką” (z płytą CD), „Spotkania z Agnieszką”, „Po prostu Agnieszka”, „Ścieżki od Agnieszki”, „Ja i Agnieszka”. Pięciolecie naszej Fundacji zbiegło się z nadaniem Szkole Podstawowej w Mirosławiu Ujskim imienia Agnieszki Bartol (1995 r.); a w 20-lecie Fundacji  Szkoła Podstawowa w Chojnie koło Wronek przyjęła imię Agnieszki Bartol (2010 r.).

Z okazji 25-lecia Fundacji wznowiliśmy w 2015 roku książkę „Agnieszko wróć!” z utworami A. Bartol – trzecie wydanie rozszerzone; wydaliśmy też książkę „Przygoda z Agnieszką” z utworami laureatów naszych konkursów z lat 1991-2014 oraz obecną twórczość tych z nich, którzy z naszą „przepustką do literatury” już w niej zaistnieli jako autorzy własnych książek. Są to m.in.:  Katarzyna Iwańczyk – Fowler z Krasnegostawu, obecnie z USA, Eliza Piotrowska z Piły – obecnie z Brazylii, dr Mateusz Antoniuk i dr Michał Piętniewicz z Krakowa, Anna Dwojnych z Torunia, Zuzanna Waligórska ze Szczecina. Sympatyków przybywa nam także za granicą – Wim Spruit z Holandii swoją piękną książkę „Beverwijk nad Morzem Północnym” poświęcił Agnieszce Bartol…

Fundację Literacką im. A. Bartol animują wciąż ci sami ludzie. Nikt nie pracuje w niej na etacie. Wokół Fundacji stworzył się ruch kulturalno – artystyczny, który wróży wiele dobrego dla uzdolnionej literacko młodzieży z całego kraju.

To wszystko sprawia, że działanie w Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol ciągle jest przygodą…

Zarząd Fundacji:

ZUZANNA PRZEWORSKA – prezes, JAN ARSKI – wiceprezes,

MARIA BOCHAN – członek Zarządu 

Rada Fundacji:                 

LESZEK BARTOL – przewodniczący, MAGDALENA CIESIELSKA – wiceprzewodnicząca,

EWA BARTOL  – członek Rady

 

 

Wiersze Agnieszki Bartol

 

 

Agnieszka Bartol                                                                                 

Mówi się:

Nie patrz na ciało, ale na duszę.

Ludzie jednak wolą patrzeć na to pierwsze,

gdyż jest ono widzialną częścią człowieka

i łatwiej je dostrzec; ten zaś, kto chce

zobaczyć duszę, musi nieźle wytężyć oczy.

 

ŻONKILE 

Mały promyczek słońca trochę dłużej niż powinien,

zatrzymał się w moim ogródku przez chwilę.

Padł na ziemię i zasnął.

Słońce rozgniewane jego mitręgą rzekło:

 

„Jeśli mu tam tak dobrze, niechaj się

stanie kwiatem”.

 

I w ten sposób wyrosły żonkile

 

 

SZTORM

– Kiedy jest sztorm, no kiedy?

– A wtedy, rybeńko, wtedy,

gdy niebo okryje się fioletem…

A wiatr zaczarowanym fletem

zagra morzu tango pomarańczy.

– No i co?

– Ono tańczy.

 

 

 

 

 

Jan Wiktor Sowa – poeta architekt

    Jan Wiktor Sowa

Jan Sowa

Dobry  przedwojenny  rocznik. Pałuczanin z  urodzenia, pilanin z  wyboru. Zodiakalny Byk ze wszystkimi  przypisanymi  temu  znakowi  cechami: pracowitością, uczciwością, determinacją w dążeniu do celu…

Z  wykształcenia  i  zamiłowania   architekt;  rysuje, maluje, pisze. Wrażliwy na piękno we wszelkich jego  przejawach: muzyka, sztuki  plastyczne,  poezja, ale też sama natura i człowiek – a zwłaszcza  Kobieta, której najlepsze  cechy, z urokiem dżentelmena i wielbiciela, dostrzega i komplementuje.
Słowa go ciekawią, bawią, zaczepiają…  Zainspirowany – z szelmowską miną  prowadzi  zabawy  słowne – przekręca, dodaje,  rymuje.

Z wrodzoną inteligencją, talentem obserwatora,  ale  i  dystansem, przygląda się ludziom i zdarzeniom… Często jakaś cecha, ulotny grymas zaledwie, prowokuje  jego  komentarze – refleksyjne,  dowcipne, czy  z  nutką  złośliwości  – gdy ostre  słowa  wycelowuje w zjawiska, z którymi trudno mu się pogodzić – choćby zdziczenie obyczajów, czy  lenistwo.

Patrzy na życie dostrzegając całe jego piękno, ale i efemeryczność, przemijanie, z którego akceptacją mierzy się w swoich utworach.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Ewa Hausmann