Fundacja literacka

O Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol

JESTEŚMY Z WAMI JUŻ 26 LAT

Przygoda z Agnieszką

Lata mijają, a przygoda z Agnieszką trwa, nabiera jeszcze większego blasku.

Już dwadzieścia cztery lata jesteśmy z Wami – młodymi twórcami słowa…

Agnieszka Bartol z Wronek zgasła jak gwiazdka na niebie w 1990 roku, w wieku 12 lat. Marzyła, żeby być pisarzem. Nie wiedziała o tym, że już nim jest! Pozostawiła po sobie literacki testament – kilkadziesiąt brulionów zapisanych wierszami, opowiadaniami, bajkami… Opublikowaliśmy te utwory w książce pt. „Agnieszko wróć”, kilka miesięcy po jej śmierci. Pierwszy, pięciotysięczny nakład tej książki, rozszedł się w mgnieniu oka. Wznowiliśmy ją w nakładzie dwukrotnie większym.

Niezwykła atmosfera towarzysząca tej przygodzie była dla nas prawdziwym wyzwaniem. Niedługo potem w kilkuosobowym gronie ludzi, którzy pomogli nam wydać książkę, powołaliśmy Fundację Literacką im. Agnieszki Bartol o zasięgu ogólnopolskim.

Ta decyzja sprzed 24. latami obroniła się sama. Wspólnie z ówczesną Wojewódzką, obecnie Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Pile, a w ostatnich latach także z Towarzystwem Miłośników Miasta Piły – zorganizowaliśmy jedenaście edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego im. Agnieszki Bartol pod hasłem „Ja i mój świat”. Wzięły w nich udział tysiące dzieci i młodzieży z całej Polski. Dotychczasowy plon Konkursu, wznawianego co dwa lata, to ponad 100 tysięcy utworów wierszem i prozą!

Nasze jubileusze obfitowały w doniosłe wydarzenia. Z okazji dziesięciolecia Fundacji, w 2000 r., wydaliśmy z pomocą sponsorów okazałą książkę „Powrót Agnieszki” z utworami Agnieszki Bartol i laureatów pięciu konkursów jej imienia. Na nasz dorobek wydawniczy składa się także kilka edycji „Kalendarzyka Młodego Twórcy”, książka z płytą CD „Śpiewajmy z Agnieszką”, Antologia „Iskry i błyski”, „Spotkania z Agnieszką”, „Po prostu Agnieszka”, „Ścieżki od Agnieszki”, „Ja i Agnieszka”, „Przygoda z Agnieszką”, „Agnieszka i Pegaz”,  i inne publikacje. Pięciolecie naszej Fundacji zbiegło się z nadaniem Szkole Podstawowej w Mirosławiu Ujskim z inicjatywy jej uczniów imienia Agnieszki Bartol (1995 r.); a w 20-lecie Fundacji Szkoła Podstawowa w Chojnie koło Wronek przyjęła imię Agnieszki Bartol (2010 r.).

Fundację Literacką im. A. Bartol animują wciąż ci sami ludzie. Nikt nie pracuje w niej na etacie. Wokół Fundacji stworzył się ruch kulturalno – artystyczny, który wróży wiele dobrego dla uzdolnionej literacko młodzieży z całego kraju. Wielu laureatów naszego konkursu wydało własne tomiki poetyckie, m.in. Katarzyna Iwańczyk z KrasnegoStawu, obecnie z USA, Katarzyna Szymoniak z Poznania, Mateusz Antoniuk z Krakowa, Anna Dwojnych z Torunia; wielu publikowało swoje utwory na łamach prasy, m.in. Monika Siwiec, Paulina Klessa; Szkoła Podstawowa nr 34 im. Wojska Polskiego w Poznaniu opublikowała „nieDokończone opowiadania Agnieszki”. Sympatyków przybywa nam także za granicą – Wim Spruit z Holandii swoją piękną książkę „Beverwijk nad Morzem Północnym” poświęcił Agnieszce Bartol…

To wszystko sprawia, że działanie w Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol ciągle jest przygodą…

Zarząd Fundacji:

ZUZANNA PRZEWORSKA – prezes, JAN ARSKI – wiceprezes, MARIA BOCHAN – członek Zarządu

Rada Fundacji:

LESZEK BARTOL – przewodniczący, MAGDALENA CIESIELSKA – wiceprzewodnicząca, EWA BARTOL – członek Rady

Konto Fundacji

84 1020 3844 0000 1802 0006 6035

    nazwa banku: PKO BP SA Oddział Piła