Spotkanie autorskie z Janem Wiktorem Sową „Moje półświaty”

 

 Dwa światy architekta poety 

Jan Wiktor Sowa jest autorem czterech interesujących, pięknie wydanych tomików: „Moje półświaty”, „Tak to jest”, „Ćwierć serio – pół żartem”, „Sowi –  strzały czyli przykąski  pana Janka”, które ukazały się w tym roku. To bardzo udany debiut twórczy pilskiego  inżyniera architekta.

moje_polswiaty_okladkacwierc_serio_okladkasowi-strzaly_czyli_przykaski_i_pala-janki_okladkatak_to_jest_okladka

 

Spotkanie odbyło się w Galerii Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Pile. Jak się okazało – nieprzypadkowo. Budynek ten był pierwszym obiektem w Pile zaprojektowanym przez inżyniera architekta  poetę Jan Sowę! Prezes Spółdzielni Lucjan Szutkowski dziękując autorowi bukietem róż za twórczość Aloha enterprises inc , podziękował też za to, że wybrał on galerię PSM na swój pierwszy wieczór autorski w Pile!

W wypełnionej po brzegi publicznością sali autor  barwnie, z humorem i polotem, opowiadał o sobie, swoich pasjach, czytał wybrane utwory. Robił to w sposób mistrzowski, z wielka klasą!

Widownia była zachwycona.

Poeta Jan Sowa za pomoc w wydaniu tomików, które pisał od bardzo wielu lat,  serdecznie podziękował swoim córkom:Ewie Hausmann, Dorocie Klawa i  Dominice Sowa – Kamińskiej oraz wnuczkom Oldze i Magdalenie, a także wydawcy Zuzannie Przeworskiej.

Niezwykłą niespodziankę autorowi sprawił Piotr Majchrzak, były prezydent Piły, który specjalnie dla niego  napisał zabawny i jakże trafny, zgrabnie napisany wiersz okolicznościowy! Obaj autorzy otrzymali i gromkie brawa. Spotkanie prowadziła poetka Ewa Nowakowska.

Gratulacjom nie było końca…

Tomiki można kupić w księgarniach „MJL”  Lus w Pile przy ul. 14 Lutego i w galerii IBI;  można je także zamówić u wydawcy – w Wydawnictwie Media Zet (adres na stronie).

A oto foto relacja z tego niezwykłego spotkania w obiektywie Doroty Klawy 

cnv000036

cnv000012cnv000014cnv000017cnv000018cnv000019cnv000020cnv000022cnv000023cnv000024cnv000025cnv000026cnv000027cnv000028cnv000029cnv000030cnv000031cnv000032cnv000033cnv000035cnv000037cnv000038cnv000039cnv000033cnv000041 puttygen

XIII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Agnieszki Bartol – gala z autorami w Pile

Ja i mój świat – z Agnieszką i Pegazem

autorzydsc_0811

Fot. Marek Pluciński                                                            Fot. Marzena Krakowiak 

 

„On musi być taki, że szybko się  zmienia. Tak ustalono, ktoś przybił ciężką pieczątkę pod dekretem o jego ruchu. Chciałby odpocząć, naprawdę. Gdyby tylko dano mu wybór…” – tak rozpoczyna swoją opowieść poetycko-filozoficzną w miniaturce „Świat” osiemnastoletnia Zuzanna Śmiech z Kielc – laureatka nagrody Grand Prix XIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Agnieszki Bartol „Ja i mój świat”. W konkursie uczestniczyło 612 autorów z całej Polski, którzy nadesłali 4090 utworów wierszem i prozą. Najwięcej prac zgłosili twórcy z województw: wielkopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

Konkursowi, zorganizowanemu przez Fundację Literacką im. Agnieszki Bartol, Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Piły, patronowali: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Wożniak, Starosta Pilski Eligiusz Komarowski, Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski i Burmistrz Miasta i Gminy Wronki Mirosław Wieczór. Przedsięwzięcie współfinansowali: Samorząd Województwa Wielkopolskiego,
Gmina Piła, Starostwo Powiatowe w Pile i Gmina Wronki. Patronat medialny objęli: „Tygodnik Pilski”, „Tygodnik Nowy”, „Wroniecki Bazar”, „”Na Głos”.

Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu i uhonorowania jego laureatów, połączona z koncertem literacko – muzycznym, odbyła się w piątek 23 września  br. w Regionalnym Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile.  W wypełnionej po brzegi publicznością sali kameralnej – laureaci konkursu z rodzinami, którzy przyjechali z różnych stron kraju, młodzież, sympatycy literatury. Wśród gości Konkursu:  prezydent Miasta Piły Piotr Głowski, a także były prezydent Piły Zbigniew Kosmatka,  burmistrz Wronek Mirosław Wieczór, członek Zarządu Powiatu Pilskiego Przemysław Pochylski, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Piły Maria Kubica, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile Joanna Wyrwa – Krzyżańska, tata Agnieszki Bartol – Leszek Bartol ze swoją siostrą Ewą, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Agnieszki Bartol w Chojnie Lidia Lorek, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Miasta Piły Jacek Stróżyński, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej Paweł Bugaj reprezentujący zarazem Wroniecki Ośrodek Kultury oraz red. Grażyna Kaźmierczak z ”Wronieckiego Bazaru” i red. Radek Borowiecki z „Gazety Szamotulskiej”.

Galę konkursową prowadziła Zuzanna Przeworska – prezes Zarządu Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol. W ciepłych słowach przywitała laureatów, młodzież i gości oraz rodzinę patronki konkursu. Przedstawiła jury konkursu, któremu przewodniczyła Joanna Fabicka z Warszawy – pisarka, felietonistka, autorska bestsellerów dla dzieci, młodzieży i dorosłych; w jury zasiedli także Zuzanna Przeworska – poetka, dziennikarka, wydawca i prezes Fundacji Literackiej;  Maria Bochan – prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, członek Zarządu Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol; Jan Arski – dziennikarz, autor i współautor wielu publikacji z dziedziny kultury, a także historii regionu, wiceprezes Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol.

Na scenie – plakat autorstwa artysty plastyka Andrzeja Podolaka z pięknym portretem Agnieszki Bartol, w tle zmieniające się ujmujące zdjęcia z życia i twórczości Agnieszki Bartol, prezentujące także działalności Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol.

I oto, kiedy na ekranie pojawiło się zdjęcie Agnieszki Bartol przy pianinie,  rozpoczął się koncert muzyczny w wykonaniu tria wiolonczelowego w składzie: Aleksandra Chort, Karolina Pająk, Gracjana Huk, który wprowadził w klimat tego wyjątkowego święta słowa.

Twórczość patronki Konkursu i Fundacji Agnieszki Bartol, a także fragmenty z nagrodzonych utworów laureatów przedstawili mistrzowie recytacji  Małgorzata Chwiłkowska- Kępczyńska i Stanisław Dąbek.

Przewodnicząca jury Joanna Fabicka, która bardzo wysoko oceniła poziom konkursu, ze wzruszeniem podziękowała autorom za prawdę uczuć, emocje i refleksje wywołane lekturą ich konkursowych utworów. Barwnie też przedstawiła wyniki konkursu, zaś portrety artystyczne o laureatach prezentowała Maria Bochan – prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Piły i zarazem członek Zarządu Fundacji Literackiej im. A. Bartol.

 

Nagrodę Grand Prix otrzymała Zuzanna Śmiech z Kielc, lat 18, za miniaturkę „ Świat ” – „za oryginalny pomysł, świadomość wypowiedzi, precyzyjną formę, bogactwo języka i puentę”.

laureatka-grand-prix-z-prezydentem-pily-i-przewodniczaca-jury-dscn3763dscn3761

                                                                                                                                     Fot. Marek Pluciński (2 zdjęcia)  

Przyznano nagrody w dwóch kategoriach wiekowych.

W grupie autorów do 15 lat I nagrodę otrzymała Julia Perzyńska – Wydrych  ze Szczecina, lat 14, za zestaw wierszy i prozę – „za wszechstronność tematyki, dojrzałość o odwagę w podejmowaniu tematów, szczerość i autentyczność osobistej wypowiedzi oraz za szukanie inspiracji w tym, co najlepsze”.

II nagrodę zdobył Michał Skowronek z Bytomia, woj. śląskie, lat 9, za wiersze – „szczere, przewrotne, rozbrajające, znakomite”. 

  III nagrodę otrzymała Weronika Pytlarz z Piły, lat 15, za wiersze i prozę – „za           poszukiwanie istoty własnego ego i odwagę w  określeniu pojęcia „szczęście.” 

Wyróżnienia uzyskały:

Julia Drąg z Tarnowa Podgórnego, pow. poznański, woj. wielkopolskie, lat 10, za cykl wierszy – „za  zachwyt nad życiem i umiejętność opisania go, za wdzięk, urok, bezpretensjonalność i radość tworzenia”;

Julia Rębacz ze Szczecina, lat 12, za wiersze – „za absolutną biegłość warsztatową, radość i lekkość tworzenia i za przywrócenie szacunku dla rymów”.

 

Wśród autorów powyżej 15 lat I nagrodę otrzymała Dominka Rasińska z Nowogardu, woj. zachodniopomorskie, lat 17, za zestaw wierszy i proza – „za ogromną wrażliwość, umiejętność samoobserwacji, nazywania stanów i uczuć oraz za bliski kontakt z własnymi uczuciami”.

II nagrodę uzyskała Julia Rybicka z Kwidzyna, woj. pomorskie, lat 16, za                                           wiersze – „za przypomnienie nam o sile miłości, od której zawsze się wszystko zaczyna i na której się kończy. Za piękne uczucia nakłaniające czytającego do zakochania się”.

III nagrodę zdobył Bartłomiej Kusy z Modrynia k. Hrubieszowa, woj. lubelskie, lat 17, za cykl wierszy – „za lapidarność, umiejętność wypowiedzi krótką formą i odwagę przyglądania się sobie w relacji z drugim człowiekiem”.

Wyróżnienia równorzędne otrzymały:

Lidia Petrykowska z Pruszkowa, woj. mazowieckie, lat 17, za  tekst                      „Skrzyżowanie Konopnej i Zakręt” – „za oryginalny pomysł, konsekwencję stylistyczną i formalną oraz samoświadomość”;

Weronika Szałaj z Posady Jaśliska k. Krosno, woj. podkarpackie, lat 17, za                                 wiersz „Panta rhei – „za puentę, ironiczny dystans i umiejętność przełamania konwencji”.             

Jury przyznało trzy wyjątkowe Nagrody Specjalne:

Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Wronki Mieczysława Wieczora za indywidualność twórczą otrzymał Andrzej Jagiełłowicz z Warszawy, lat 17, za                                     zestaw wierszy – „za ogromną dojrzałość wypowiedzi, bogactwo tematyki, warsztat, zmysł obserwacji i umiejętność zamknięcia słowem tego, co ulotne i nienazwane”;

Nagrodę im. Danuty Bartol, mamy patronki Konkursu – ufundowaną przez   Leszka Bartola, ojca Agnieszki, uzyskał Michał Skowronek z Bytomia, woj. śląskie, lat 9;

Nagrodę „Pióro Czarnego Kruka”, ufundowaną przez  tygodnik „Wroniecki Bazar” Grażyny Kaźmierczak, otrzymała Aneta Wawrzyniak z Piły, lat 11, za tekst „Załamka na początek poranka” – „za bezpretensjonalność, autoironię i poczucie humoru”.

            Przewodnicząca jury Pani Joanna Fabicka, przyznała swoją prywatną nagrodę Magdalenie Szmitka ze Strzelina, woj. dolnośląskie, lat 17, za poruszający tekst „Mój świat”. 

            Laureaci otrzymali jednorazowe stypendia artystyczne, ufundowane przez Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego oraz Listy Gratulacyjne od Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego i Prezydenta Piły Piotra Głowskiego, a także liczne nagrody rzeczowe, w tym m.in. markowe pióra ufundowane przez  AFP „Pentap” Andrzeja Fromberga, lampy i różne gadżety z Philips Lighting Poland w Pile, który obchodzi 25-lecie działalności i bardzo dużo dobrych książek ufundowanych przez Marię i Jana Lus, właścicieli sieci księgarskiej w Pile, a także liczne wydawnictwa Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol.

Wśród sponsorów konkursu znaleźli się także: PKS Spółka z o.o. w Pile obchodząca 15-lecie działalności, Studio Architektury KONTUR Światopełk – Mirscy w Pile, Wiesława Kamińska – przyjaciel i od 26 lat wolontariuszka Fundacji, tata Agnieszki – Leszek Bartol z Wronek, Grażyna Kaźmierczak i Tygodnik „Wroniecki Bazar”, Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile, Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej i Wydawnictwo Media Zet.

Laureaci i goście konkursu spotkali się na literackim obiedzie. Była to okazja do rozmów o literaturze i życiu. Po południu młodzi autorzy spotkali się w lokalu Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, gdzie uczestniczyli w warsztatach literackich, które z polotem poprowadziła przewodnicząca jury Joanna Fabicka. Wcześniej, przed galą konkursową, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pile odbyło się poetyckie spotkanie przy kawie, podczas którego jurorka konkursu Zuzanna Przeworska rozmawiała z laureatami o ich konkursowych utworach i o ars poetica.

Nagrodzone utwory wraz z relacją fotograficzną z gali konkursowej znajdą się w książce „Agnieszka i Pegaz”, która ukaże się jeszcze w tym roku. W wydawnictwie tym przypomniana zostanie twórczość Agnieszki Bartol, a także w dokumentacji i foto albumie podsumuje się 25-lecie Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol.

Tekst i foto-relacja Zuzanna Przeworska   

Foto burmistrz-wronek-miroslaw-wieczor-z-laureatka-magdalena-szmitka-i-przewodniczaca-jury-joanna-fabickaburmistrz-wronek-miroslaw-wieczor-z-przewodniczaca-jury-joanna-fabicka-i-leszkiem-bartolem-przewodniczacym-rady-fundacji-literackiej-im-agnieszki-bartolburmistrz-wronek-miroslaw-wieczor-leszek-bartol-tata-agnieszki-patronki-fundacji-laureatka-konkursu-magda-szmitka-i-przewodniczaca-jury-joanna-fabickaburrmistrz-wonek-miroslaw-wieczor-joanna-fabicka-przewodniczaca-jury-jurorka-i-prezes-fundacji-zuzanna-przeworska-oraz-leszek-bartol-przewodniczacy-rady-fundacji-literackiejdominika-rasinska-laureatka-i-nagrodyjulia-perzynska-wydrych-laureatka-i-nagrodylaureaci-konkursu-z-jurorami-i-goscmi-przed-lokalem-towarzystwa-milosnikow-miasta-pilylaureat-konkursu-bartek-kusylaureatka-konkursu-julia-drag-ze-sxwym-tata-wojtkeimlaureatka-konkursu-weronika-pytlarzlaureatka-nagrody-grand-prix-zuzanna-smiech-ze-swym-chlopakiem-piotremlaureatki-konkursu-weronika-pytlarz-julia-drag-i-julia-rybicka-na-drugim-planie-paulina-kusylaureatki-konkursu-zuzanna-smiech-julia-perzynska-wydrych-i-aneta-wawrzyniaklaureatki-konkursu-julia-rybicka-i-julia-draglaureatla-konkursu-julia-rybicka-z-rodzicamilauretka-konkursu-julia-perzynska-wydrych-ze-swa-mama-joanna-babcia-kazimiera-i-dziadkiem-wladyslawemmichal-skowronek-laureat-konkursuwarszaty-literackie-z-jurorka-joanna-fabicka-w-siedzibie-towarzystwa-milosnikow-miasta-pilywarsztaty-literackie-laureatka-konklursu-julia-dragwarsztaty-literackie-z-jurorka-konkursu-zuzanna-przeworska-w-siedzibie-powiatowej-i-miejskiej-biblioteki-publicznej-w-pile-bartek-kusy-julia-rebacz-i-julia-rybickawarsztaty-literackie-z-laureatami-konkursu-bartek-kusy-ze-swa-siostra-paulinajulia-rebacz-z-mama-katarzyna-oraz-julia-rybickawarztaty-literackie-bartek-kusy-julia-rebacz-julia-rybickawarztaty-literackie-warsztaowe-dziela