Marian A. Tyszkiewicz „Duch młodości Autobiografia”

Duch mlodosciMapki (na podstawie szkiców autora – Andrzej Świątek)

Zdjęcia – Marian A. Tyszkiewicz, June Tyszkiewicz

Wydanie oryginalne „Sprint of Youth” by Marian Tyszkiewicz, 2000 r.,

ISBN I 84213 033 1

Format A-5, s. 224, oprawa miękka

Wydanie II rozszerzone na podstawie tłumaczenia z języka angielskiego, Piła 2004

ISBN83-918274-3-7

Cena detaliczna – 20 zł

Książka „Sprint of Youth” Mariana A. Tyszkiewicza ukazała się w 2000 roku w języku angielskim w Wielkiej Brytanii Puttygen free download , obecne – drugie, rozszerzone wydanie tej książki pt. „Duch młodości” – opowiada o niezwykłych przygodach autora w czasie II wojny światowej i jego losach na ziemi brytyjskiej. Autor łączy w niej brawurę młodości z bogatą faktografią tamtych lat. Fakty i zdarzenia, przeplatane humorem, umieszcza na szerokim tle zawirowań historii XX wieku.

Leonarda Łukasik „Kufer pamięci”

kufer pamieciZdjęcia autorki na okładce Zuzanna Przeworska

Wydanie I, Piła 2006

Format A 5, s. 160, oprawa miękka

ISBN 83-60245-05-3

Cena detaliczna 20 zł

Jest to przejmująca opowieść o sześcioletniej gehennie i walce o przetrwanie w warunkach zniewolenia. Autorka, mieszkająca przed II wojną światową w osadzie wojskowej Mały Olżew, powiat Lida, województwo Nowogródek, w obrazowy i niezwykle wyrazisty sposób przedstawia dramat, jaki rozgrywał się na jej oczach: wkroczenie Armii Czerwonej Download puttygen for windows 7 32 bit , wysiedlenie z kraju, podróż na Syberię, przymusowe osiedlenie i katorżnicza praca w sowchozach położonych w głębokiej tajdze syberyjskiej i Ałtajskim Kraju.

W opowieści tej poczucie bezkresności tajgi i stepu splata się z poczuciem bezsilności w obliczu zniewalającego systemu. Poraża prawda o syberyjskiej poniewierce i gehennie Polaków.

Autorka szczegółowo odtwarza realia tamtych lat, sytuując je w określonej sytuacji politycznej. Opowiada nie tylko o sobie i swoich najbliższych, ale także o losach innych zesłańców (z odniesieniami do współczesności), z którymi dzieliła tamten dramat; w tle kreśli obrazy miejscowej ludności, odsłania groteskowe mechanizmy funkcjonowania gospodarki radzieckiej. Buduje napięcia Vigilix phone number , kreśli kontrasty. Dzięki tak zbudowanej narracji osobiście doznane cierpienie autorki splata się z cierpieniem narodowym. To jedna z niewątpliwych wartości tej książki.

Cały dobytek dziewiętnastu lat pracy rodziców zmieścili w kufrze. Tego dnia kufer zastąpił nam nasze szesnastohektarowe gospodarstwo, sad, trzy nowe budynki, pełną stodołę zboża, ziemniaków z czterech hektarów ziemi, oborę, stajnię, chlewnię pełną inwentarza, maszyny rolnicze, a przed sobą mieliśmy niepewne jutro. Jak tu nie mdleć? – tak Leonarda Łukasik odtwarza tamtą tragiczną noc 10 lutego 1940 roku.

Zdzisław Urbaniak „Smak życia”

smak zycia*Z rodzinnej Krajny

*Napaść

*Niemiecki parobek

Redakcja Zuzanna Przeworska, Jan Arski

Zdjęcia i reprodukcje – Romuald Ereński

Wydanie I, Piła 2006

Format A 5, oprawa miękka, s. 308

ISBN 83-60245-02-9

Cena detaliczna – 20 zł

W autobiografii „Smak życia” autor snuje intrygującą opowieść o życiu w przedwojennym Brzostowie, Miasteczku Krajeńskim i okolicznych miejscowościach. Z pasjonującą dramaturgią opowiada też o losach swoich, rodziny i znajomych w czasie II wojny światowej.

Ta pierwsza „przedwojenna” część to wręcz muzealny dokument: dziesiątki wydarzeń z życia rodziny Puttygen download for windows 8.1 Aloha enterprise login mellow mushroom , wsi, okolic. To doskonale zapamiętane i opisane sprzęty, wnętrza, urządzenia gospodarcze, budynki. Ludzie, ich postawy i zachowania. To sposoby gospodarowania, zabawy dzieci i młodzieży, konkretne rodzinne historie https://phone-book-lookup.com , opisy miejsc.

W mroczną atmosferę czasu wojny wprowadza czytelnika cześć przedstawiająca polski Wrzesień 1939 roku widziany oczami dziecka i przez dziecko przeżywany.

I wreszcie część – „Niemiecki parobek”. To jest tekst wstrząsający! Tym bardziej, że wszystkie osoby w nim występujące przedstawione są z imienia i nazwiska, że znaleźć można miejsca, o których w książce mowa, że pewnie uda się odnaleźć ludzi, których wspomina autor. 

Co w tym wszystkim jest najbardziej przerażające? Określenie „niemiecki Pan Jezus”?, „Studium szczurów”?, refleksja tego dorastającego już chłopaka: „gdzie jest granica ludzkiej podłości?”

Myślę, że ta książka to wielki los na loterii dziejów – odbicie wielkiej historii w jednej z małych polskich ojczyzn, na Krajnie, w okolicach znanych tak dobrze mieszkańcom Miasteczka, Brzostowa, okolic. Oby przynajmniej fragmenty tej książki były wykorzystywane na lekcjach języka polskiego, historii. Oby tę historię poznawali także ci, którzy mają swoje korzenie w innych rejonach kraju.

dr hab. Jowita Kęcińska , wykładowca Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku

Obszerne fragmenty z ostatniej części autobiografii były publikowane w Biuletynie Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w artykule „Obrazki z Brzostowa” (Nr 5-6 (52-53) maj-czerwiec 2005).

Ks. Władysław Deryng „Z drugiej strony ołtarza”

z drugiej strony oltarzaWspółpraca autorska spoc.html , opracowanie i redakcja Zuzanna Przeworska, Jan Arski

Zdjęcia Zuzanna Przeworska

Wydanie I, Piła 2005

Format A 5, oprawa miękka, oprawa twarda, s. 336

ISBN 83-918274-7-X

NAKŁAD WYCZERPANY!

Autobiografia „Z drugiej strony ołtarza” opowiada o dramatycznych i barwnych losach Autora, którego pół wieku kapłaństwa upłynęło w czasie bardzo trudnym dla Kościoła: od narodzin do upadku komunizmu w Polsce Ludowej. Jak pisze ks. prof. Lech Bończa – Bystrzycki we wstępie do książki – „ks. Deryng stara się stale konfrontować rzeczywistość kościelną z rzeczywistością społeczną”.

Książka ks. Władysława Deryng Putty FTP client download , obfitująca w fakty, stawia pytania, prowokuje, a nade wszystko skłania do refleksji nad sensem życia każdego z nas.