Leonarda Łukasik „Kufer pamięci”

kufer pamieciZdjęcia autorki na okładce Zuzanna Przeworska

Wydanie I, Piła 2006

Format A 5, s. 160, oprawa miękka

ISBN 83-60245-05-3

Cena detaliczna 20 zł

Jest to przejmująca opowieść o sześcioletniej gehennie i walce o przetrwanie w warunkach zniewolenia. Autorka, mieszkająca przed II wojną światową w osadzie wojskowej Mały Olżew, powiat Lida, województwo Nowogródek, w obrazowy i niezwykle wyrazisty sposób przedstawia dramat, jaki rozgrywał się na jej oczach: wkroczenie Armii Czerwonej Download puttygen for windows 7 32 bit , wysiedlenie z kraju, podróż na Syberię, przymusowe osiedlenie i katorżnicza praca w sowchozach położonych w głębokiej tajdze syberyjskiej i Ałtajskim Kraju.

W opowieści tej poczucie bezkresności tajgi i stepu splata się z poczuciem bezsilności w obliczu zniewalającego systemu. Poraża prawda o syberyjskiej poniewierce i gehennie Polaków.

Autorka szczegółowo odtwarza realia tamtych lat, sytuując je w określonej sytuacji politycznej. Opowiada nie tylko o sobie i swoich najbliższych, ale także o losach innych zesłańców (z odniesieniami do współczesności), z którymi dzieliła tamten dramat; w tle kreśli obrazy miejscowej ludności, odsłania groteskowe mechanizmy funkcjonowania gospodarki radzieckiej. Buduje napięcia Vigilix phone number , kreśli kontrasty. Dzięki tak zbudowanej narracji osobiście doznane cierpienie autorki splata się z cierpieniem narodowym. To jedna z niewątpliwych wartości tej książki.

Cały dobytek dziewiętnastu lat pracy rodziców zmieścili w kufrze. Tego dnia kufer zastąpił nam nasze szesnastohektarowe gospodarstwo, sad, trzy nowe budynki, pełną stodołę zboża, ziemniaków z czterech hektarów ziemi, oborę, stajnię, chlewnię pełną inwentarza, maszyny rolnicze, a przed sobą mieliśmy niepewne jutro. Jak tu nie mdleć? – tak Leonarda Łukasik odtwarza tamtą tragiczną noc 10 lutego 1940 roku.