Zdzisław Urbaniak „Smak życia”

smak zycia*Z rodzinnej Krajny

*Napaść

*Niemiecki parobek

Redakcja Zuzanna Przeworska, Jan Arski

Zdjęcia i reprodukcje – Romuald Ereński

Wydanie I, Piła 2006

Format A 5, oprawa miękka, s. 308

ISBN 83-60245-02-9

Cena detaliczna – 20 zł

W autobiografii „Smak życia” autor snuje intrygującą opowieść o życiu w przedwojennym Brzostowie, Miasteczku Krajeńskim i okolicznych miejscowościach. Z pasjonującą dramaturgią opowiada też o losach swoich, rodziny i znajomych w czasie II wojny światowej.

Ta pierwsza „przedwojenna” część to wręcz muzealny dokument: dziesiątki wydarzeń z życia rodziny Puttygen download for windows 8.1 Aloha enterprise login mellow mushroom , wsi, okolic. To doskonale zapamiętane i opisane sprzęty, wnętrza, urządzenia gospodarcze, budynki. Ludzie, ich postawy i zachowania. To sposoby gospodarowania, zabawy dzieci i młodzieży, konkretne rodzinne historie https://phone-book-lookup.com , opisy miejsc.

W mroczną atmosferę czasu wojny wprowadza czytelnika cześć przedstawiająca polski Wrzesień 1939 roku widziany oczami dziecka i przez dziecko przeżywany.

I wreszcie część – „Niemiecki parobek”. To jest tekst wstrząsający! Tym bardziej, że wszystkie osoby w nim występujące przedstawione są z imienia i nazwiska, że znaleźć można miejsca, o których w książce mowa, że pewnie uda się odnaleźć ludzi, których wspomina autor. 

Co w tym wszystkim jest najbardziej przerażające? Określenie „niemiecki Pan Jezus”?, „Studium szczurów”?, refleksja tego dorastającego już chłopaka: „gdzie jest granica ludzkiej podłości?”

Myślę, że ta książka to wielki los na loterii dziejów – odbicie wielkiej historii w jednej z małych polskich ojczyzn, na Krajnie, w okolicach znanych tak dobrze mieszkańcom Miasteczka, Brzostowa, okolic. Oby przynajmniej fragmenty tej książki były wykorzystywane na lekcjach języka polskiego, historii. Oby tę historię poznawali także ci, którzy mają swoje korzenie w innych rejonach kraju.

dr hab. Jowita Kęcińska , wykładowca Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku

Obszerne fragmenty z ostatniej części autobiografii były publikowane w Biuletynie Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w artykule „Obrazki z Brzostowa” (Nr 5-6 (52-53) maj-czerwiec 2005).