Tomik poetycki „Kłusownik kwiatów” Marka Kotkiewicza

Poeta o świecie – z kłusownikiem… kwiatów

 

      

To kolejny, intrygujący tomik wierszy Marka Kotkiewicza – „Kłusownik kwiatów”. Tyle ciekawych w nim zderzeń słów i obrazów. Mogą zburzyć w nas święty spokój…

 „Kłusownik kwiatów”  Marka Kotkiewicza  to tomik poetycki, który warto mieć pod ręką.

Poeta w motcie do tego zbiorku zwierza się: „Nie mogę wyjaśnić z jakiego powodu czasami dławi mnie wieczór”. To zwrot bezpośrednio do czytelnika; w kolejnych wierszach jednak to odkrywa. Ta poezja nas porusza, każe myśleć – odsłania to, co jest pomiędzy tym, co widoczne a ukryte, sięga w głąb.

O czym są więc te niezwykłe wiersze? Krótko mówiąc o człowieku. Oto tytułowy kłusownik kwiatów został przyłapany na gorącym uczynku  przez funkcjonariuszy policji  –  „zrywał róże na miejskim klombie”. Niby nic dziwnego, ale – jak się okazuje, ta powiedzmy sobie szczerze – umowna sytuacja jest tylko pretekstem do zobrazowania prawdy o człowieku.  „Trzymał w rękach pęk kwiatów/ nie próbował uciekać ani stać/ Zawiesił się w próżni jak koliber” – ta piękna metafora wprowadza w krąg zainteresowań tematycznych poety.

Marek Kotkiewicz mówi o człowieku, który nie mieści się w ramach codziennych „nakazów i zakazów”. O człowieku zmęczonym życiem, izolowanym, rozczarowanym, bezdomnym, na kacu, uwięzionym w stereotypach, człowieku który przeżył tyle miłości, że wciąż czeka na miłość. I choć bohater liryczny zmaga się z życiem i z samym sobą, który przyznaje: „Dzień przeżyłem z trudem”, oczekuje jednak „na lepszą porę czasu”. Nic dziwnego, bo mimo, że wielokrotnie był przyłapywany w życiu na gorącym uczynku, nie jest przegrany – ma w sobie „kosmos marzeń”.

Tomik „Kłusownik kwiatów” jest ilustrowany barwnymi, wieloznacznymi obrazami poety – świetnie dopełniają przekaz poety. A jest to przecież inteligentna gra słów – wiersze są lapidarne, obrazowe, oryginalnie spointowane. Ba, porywa więc poetycka pomysłowość poety, jak choćby w wierszu „Przebudzenie”: „Wszędzie są słupy wysokiego napięcia / i pokrzyżowane plany na jutro/ no cóż nadeszła pora obiadowa i musiałeś wrócić”.

Dokąd? Odpowiedź znajdziemy w wierszu „Nieskończoność”: „Zgodziłeś się ze sobą (…), bo przecież byłeś środkiem świata lub zwykłym zwarciem między biegunami fałszywej monety”.

Poezja w tym tomiku brzmi bardzo prawdziwie. Zapraszam do lektury.

Zuzanna Przeworska

 

                                      

————

O książce: 

Marek Kotkiewicz:  „Kłusownik kwiatów”

Wydawca: Wydawnictwo Media Zet Zuzanna Przeworska

Papier – kreda, kolorowe ilustracje, str. 32

Okładka, barwne ilustracje wewnątrz tomiku – Marek Kotkiewicz

Redakcja – Zuzanna Przeworska

Opracowanie graficzne:

Oficyna Reklamowo-Edytorska DRACO-ART w Pile – Renata Drozd

Korekta – Andrzej  Jan Rubik

Wydanie I , Piła 2017

ISBN 978- 83- 60245-77-4

Cena 15 zł

————

Zamówienie

Książkę „Kłusownik kwiatów” Marka Kotkiewicza możemy wysłać pocztą –
cena za 1 egz. – 15 zł +7 zł koszty przesyłki. Można tę kwotę 22 zł wpłacić
na konto wydawnictwa – proszę podać dokładny adres:
Wydawnictwo Media Zet Zuzanna Przeworska
64-920 Piła, ul. Salezjańska 11/8
Bank Pocztowy Oddział w PileNr 70 1320 1351 2212 3516 2000 0001
Książkę wyślemy po wpłacie na konto
tel. 668 000 335

Putty download page