Zuzanna Przeworska „Iskry i błyski”

iskry i blyskiAntologia Młodych Twórców

Zdjęcia: Zuzanna Przeworska, Jan Arski

Agnieszka Jaśkiewicz, Tomasz Melnarowicz, Bartek Pilc

Format – A 5, oprawa miękka, s. 288

Wydanie I, Piła, 2006

ISBN 83-60245-07-X

Cena detaliczna – 20 zł

Radość pisania!

Radość czytania!

 „I gdy wciąż wszyscy mówią, Mało kto się pyta, Jaki jest sens słowa, Jak słowo się czyta”

Cyprian Kamil Norwid

Najtrudniej było z tytułem tej antologii. Wyostrzyliśmy wyobraźnię, a może nawet wszystkie zmysły, a te skojarzyły nas ze „Stu okrągłymi torebkami”… zwykłej herbaty ekspresowej, którą tradycyjnie delektujemy się – nie bardziej niż słowem – na spotkaniach Klubu Literackiego „Pegazik” Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” w Pile. Tytuł zabawny, i tylko tyle. A to za mało, by mógł być zbiorową wizytówką początkujących, wstępujących – bo tak ładniej brzmi – młodych twórców słowa, których twórczość już się iskrzy, a tu i ówdzie przechodzi w błyski. Takie szepty i krzyki. Jak sen spłoszony o świcie. Słońce w pełni. Zindywidualizowana różnorodność. Oto przed Wami, Drodzy Czytelnicy ujmująca swoją świeżością, barwna w krajobrazach słów, przejrzysta jak lustro wody – antologia „Iskry i błyski”, zawierająca twórczość młodych i bardzo młodych autorów związanych bezpośrednio bądź luźno z Klubem Literackim „Pegazik” przy Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile, któremu od początku patronuje Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol.

„Pegazik” jest trochę młodszy od publikowanych w tej antologii autorów. Pojawił się na mapie kulturalnej Piły we wrześniu 2003 roku, uwijając sobie gniazdko w kinie „Iskra” pod tęczowymi skrzydłami „Pegaza” (skrzydła można u nas wypożyczyć, Pegaza też). Jest przystanią dla uzdolnionych literacko dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalistów, młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych i studentów, a bywa, że także i dla osób starszych (w „Pegaziku” wiek nie ma znaczenia – męka twórcza jest ta sama, liczy się radość pisania). Azylem, gdzie można być KIMŚ, zamanifestować swoją indywidualność, bronić się przed nadmiarem codzienności i uwolnić się od poetyckiej, twórczej samotności – jak długo można pisać do szuflady, która aż pęka w szwach od nadmiaru słów, emocji i doświadczeń? Tu, z dala od zgiełku świata, zdarzają się „proste dziwy” – powstają małe objawienia świata wyobraźni. Poezja, proza zmienia świat naszych wewnętrznych przeżyć. Burzy pewne stereotypy odczuwania i wartościowania. Stajemy się lepsi. Przez wiersze, opowiadania… Rozmawiamy o życiu i literaturze. Przy muzyce i świecach, na stole herbata (ta z opakowania „100 okrągłych torebek”). Tłumaczymy zwykłe zdarzenia na niezwykłe obrazy. Czytamy klasyków, a także swoje wiersze i opowiadania. Odkrywamy własny świat i nazywamy go własnym językiem. Podejmujemy próby poetyckiego, literackiego samookreślenia się.

Pisanie, jak mówią młodzi autorzy, pozwala im oczyścić umysł z widzianych „obrazów” i zasłyszanych wypowiedzi, a potem przetłumaczyć to wszystko na swój własny, wewnętrzny, odrębny język. Pisanie to coś bez czego nie można żyć, a tak naprawdę nie zdaje się sobie z tego sprawy – wyznaje Marta Dec, jedna z autorek.

To prawie jak psychoterapia – działa oczyszczająco na umysł i wyobraźnię. Potem jakoś łatwiej wraca się do codzienności – trafnie ujmuje to Agnieszka Jaśkiewicz. Klub Literacki „Pegazik” ma w swym dorobku kolejne edycje popularnego w Pile i regionie Konkursu Literackiego o „Złote Pióro” pod hasłem „Od magii świata do magii słowa” i Turnieje Jednego Wiersza i Prozy „O Złote Pióro”, które organizuje wspólnie z Fundacją Literacką im. Agnieszki Bartol oraz Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Pile. Ma też w swym dorobku „Literackie Party”, happeningi, podczas których zbieraliśmy na „skrzydła do konia” (czytaj Pegaza). Do automatu, który nie wydawał reszty, można było wrzucić m.in. 2 strofy, 2 złote, 2 spojrzenia, 2 euro, 2 pióra, 2×2…

W antologii „Iskry i błyski” znajdziecie Drodzy Czytelnicy utwory laureatów konkursów i turniejów „Pegazika” z ich skłonnością m.in. do poetyckiego czarowania rzeczywistości, jak np. Magdalena Owczarzak, Agnieszka Firlej. W części „I Pełnia” prezentuje swą twórczość 17 autorów z Klubu Literackiego „Pegazik”. Kilkoro z nich otrzymało już wcześniej „przepustkę do literatury” w znaczących konkursach – laureatkami renomowanego w kraju Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Agnieszki Bartol są: Monika Siwiec Download puttygen for windows 8 , Agnieszka Jaśkiewicz, Paulina Klessa, Sandra Musiał i Anna Gut. W biogramach tych utalentowanych autorek są też inne znaczące literackie sukcesy. Ich twórczość dopełniają publikowane w tej książce interesujące utwory. To są właśnie błyski – autorki te wkraczają w okres pisarskiej dojrzałości. Błyski te rozświetla z pewnością twórczość poetycka Michała Makowskiego, Tomasza Melnarowicza, Przemysława Ludziejewskeigo. Iskrzą się wiersze Karoliny Kozickiej, Agaty Płacheckiej, Rafała Kota, Aleksandry Harwas. Urzekają miniaturki poetyckie i proza Marty Dec. Świeżością ujmuje proza Kingi Wasilewskiej, Marty Szymborskiej. Iskrzą się szczerością wyznania utwory Adriany Koźmy, Adrianny Kowalskiej, Eweliny Urban.

Większość z publikowanych w tej antologii autorów całkiem swobodnie, niebanalnie i w miarę pewnie wchodzi w świat języka, oswaja słowa i kreuje nowe światy. I to w jasnym błysku dnia.

Ta twórczość wpisana jest w kontekst doświadczeń naszego czasu. Rozpoznawalna – jak w lustrze naszych codziennych zmagań. Prowokacyjna, jak w miniaturce „Być” Agnieszki Jaśkiewicz: O, tak, bycie jest na sprzedaż, bycie jest for sale. Jedyne cztery złote – bierzesz pan czy nie”.

Zuzanna Przeworska