Marian A. Tyszkiewicz

Marian A TyszkiewiczMarian A. Tyszkiewicz urodził się w Wilnie. Jego ojciec i matka pochodzili z rodzin arystokratycznych Michigan phones , lecz nie miało to znaczenia w jego młodzieńczym, pełnym niezwykłych przygód życiu. Mieszkał w Twierdzy Brzeskiej, gdzie jego ojciec był oficerem Wojska Polskiego, a po 17 września 1939 roku – w Terespolu. Wielokrotnie ocierał się o śmierć Vigilix agent , przeżył dwie brawurowe ucieczki z niewoli niemieckiej w Niemczech i we Włoszech. Miał 14 lat, kiedy aresztowało go gestapo. Był na przymusowych robotach w Niemczech, potem wcielono go do paramilitarnej organizacji TODT, we włoskiej partyzantce i Polskiej Ósmej Armii we Włoszech – jako kadet. W kwietniu 1946 roku właśnie z Ósmą Armią przypłynął do Wielkiej Brytanii. Miał wtedy 19 lat. W tym czasie nie mając możliwości kontaktowania się z rodziną w Polsce, zdecydował się pozostać w Wielkiej Brytanii.

Pracował w walijskich kopalniach węgla, służył w policji palestyńskiej jako tłumacz. Później stał się wziętym pilotem – kierowcą autobusów wycieczkowych i przez ponad trzydzieści lat jeździł z turystami po całej Wielkiej Brytanii, Północnej Irlandii i Francji. Znany był jako „Mark”.

Mieszka w Cardiff w Walii. Jego drugie hobby, to własnoręczne rzeźbienie w drewnie walijskich „Lovespoons” (Walijska Łyżka Miłości o bogatej ornamentyce i symbolice) dla potrzeb handlu turystycznego w Południowej Walii – obdarowuje się nią osoby darzone miłością lub przyjaźnią.

Z rodziną w Polsce, mieszkającą od dawna w Pile, zobaczył się dopiero w 1977 roku, bo wcześniej władze polskie odmawiały mu wydania wizy. Od tego czasu jest częstym gościem w swojej ojczyźnie, odwiedza ją wraz ze swoją żoną June, rodowitą Angielką.

Książka „Duch młodości” jest jego debiutem książkowym.