Znany pisarz Stanisław Srokowski o książce „Osaczenie” Krystyny Lemanowicz

To mądra i piękna książka

W 79 rocznicę wywózki Polaków na Sybir pani Marzena Gradecka – właścicielka pięknego Pałacu w okolicy Brzeźna pod Wrocławiem, kolejny raz zorganizowała spotkanie ze świadkami tamtych tragicznych lat. Pani Marzena szanująca narodową tradycję i z godnością odnosząca się do historii Polski i swoich rodaków, przyjęła Sybiraków z miast, miasteczek i okolicznych wsi. Było to niezwykłe i przejmujące spotkanie, w czasie którego zebrani opowiadali o niepojętych cierpieniach podróży w głąb Rosji, o życiu w zimnie i przerażającym głodzie przez ponad sześć lat, a także o ukraińskim ludobójstwie na Wołyniu, Tarnopolu, Stanisławowie i Lwowie.

Wielogodzinne spotkanie odbywało się w skupieniu, ciszy i sączących się łzach.

Pani Marzena Gradecka na spotkanie zaprosiła też pana Stanisława Srokowskiego – poetę, prozaika, dramaturga, krytyka literackiego i Krystynę Lemanowicz – autorkę książki ”Osaczenie. Polski Wołyń w ogniu nienawiści”, w której na podstawie relacji świadków przedstawiła ludobójstwo na Wołyniu.

Oto co napisał  pisarz Stanisław Srokowski o książce „Osaczenie” w tygodniku  „Warszawska gazeta”

z dnia 15 – 21 lutego 2019 roku:   

„ Na wieczorze autorskim wystąpiła Krystyna Lemanowicz z wielką i mądrą księgą, poświęconą ludobójstwu. Niesamowita to książka, wstrząsająca, gromadząca relacje świadków najokrutniejszej rzezi, a najcenniejsze w niej jest to, że zawiera unikalne wypowiedzi samych morderców i ich żon. Lemanowicz otwiera nowy rozdział w polskim kresowym piśmiennictwie. Piętnaścioro świadków, zbrodniarzy i ich krewnych, to piętnaście porażających głosów okrucieństwa, smutku, czasami bólu, a w sumie pogardy dla ludzkiego życia. Posłuchajmy też, co opowiadają świadkowie o sowieckiej dziczy, ukraińskim zdegenerowaniu i nieludzkiej podłości…”

Dalej przytoczone są urywki z książki.

Dziękujemy Stanisławowi Srokowskiemu za tak znakomitą recenzję! Gratulujemy autorce „Osaczenia. Polski Wołyń w ogniu nienawiści” – Krystynie Lemanowicz!

 

Poniżej dokumentacja fotograficzna ze spotkania w Brzeźnie – na zdjęciach Krystyna Lemanowicz  – fot. Janusz Lemanowicz 

      

      

 

Zdjęcia z uroczystego ze spotkania z Sybirakami i Kresowiakami  – Fot. Krystyna Lemanowicz 

         

 

phone lookup